Deltagere

Kasper Fraenkel – Roskilde Universitet
Erik Kolding – Skive Kommune
Krzysztof Janko – NTU ApS
Lars Peter Salhøj – Skive Kommune
Peder Chr. Kirkegaard – Skive Kommune
Rasmus Kristian Schøning – Skive Kommune Energibyen Skive
Teis Hansen – Lunds Universitet
Hjalmar Eriksson – Oxford Research AB
Hallgeir Kjeldal – Bamble Kommune
Ann Ammitzbo – Skive Kommune
Anders Mathiasson – European Biogas Association
Benjamin Berg – Cryo Pur
Niels Jensen – Byg & Miljø Skive Kommune
Jon Hovland – Tel Tek
Henrik Andersson – Högskolan i Halmstad
Zahra Hansen – Skive Kommune
Merete Møller – Skive Kommune
Lise Brock Andersen – Skive Kommune Byg og Miljø
Poul Holmgaard – Skive Kommune
Marie Mattsson – Högskolan i Halmstad
Martin Therkildsen – HMN Naturgas I S
Henrik Olsson – RISE
Kris Vetter – gas move
Karin Ahlberg-Eliasson – Hushållningssällskapet
Peter Eriksson – Innovatum AB
Uffe Jørgensen – Aarhus universitet
Leif Berndtsson – Högskolan Väst
Tommy Olsen – Gate
Mads Nerup Nielsen – Gate
Gitte Bak – Nomi s
Charlotte Böttcher – Nomi s
Marie Poulsen – Agro Business Park
Cato Rasmussen – Telemark fylkeskommune
Fredrik Eikum Solberg – Østfold fylkeskommune
Knud Boesgaard – Fremsyn
Rasmus Nør Hansen – Roskilde Universitet
Kristina Jonäng – Västra Götalandsregionen
Tula Ekengren – Västra Götalandsregionen
Tyge Kjær – Roskilde Universitet
Aske Palsberg – Roskilde Universitet
Laurent LARDON – Electrochaea
Martin Carling – Fyrbodals kommunalförbund
Mette Mortensen – Roskilde Universitet
Ida Køster – Rosilde Universitet
Mark Booker Nielsen – RUC
Thorkild Frandsen – Teknologisk Institut
Peter Eriksson – Trollhättans Stad
Karin Stenlund – Fyrbodals kommunalförbund
Thomas Alstrup – Frederikssund Kommune
Karen Rasmussen – Frederikssund kommune
Niels Larsen – Frederikssund Kommune
Anne-Luise Jensen – Agro Business Park
Lisbet Rauff – Skive Kommune
Ilona Sarvari Horvath – Högskolan i Borås
Kent Bentzen – NTU ApS
Phuong Lan Thi Ninh – NTU ApS
Karl Krogshede – Skive Kommune
Karoline Vadgaard Kaspersen – Skive Kommune
Thea Lyng Thomsen – Skive Kommune
Marie Mattsson – Halmstad University
Kris Vetter – gas move
Knud Tybirk – Samsø Kommune Samsø Biogas
Poul Erik Pedersen – Gas move
Gerd Jacobsen – Akershus Fylkeskommune
Thomas Alstrup – Frederikssund Kommune
Teresa Rocatis – Skive Kommune
Helena Olausson – Innovatum AB
Helena Granath – Innovatum
Michael Støckler – Agro Business Park
Kristoffer Wolsing – Energibyen Skive
Torben Ravn Pedersen – HMN
Lars Sall – Kosan Crisplant a s
Rune Bakke – Høgskolen i Sørøst Norge
Liv Birkeland – Lister nyskaping AS
Søren Hermansen – Samsø Energi Akademi
Hilde Guttormsen – Østfold fylkeskommune
Torben Kvist – Dansk gasteknisk Center
Martin Norderhaug – Østfold fylkeskommune
Per Wennerberg – Biogass Oslofjord Østfold Fylkeskommune
Mattias Ottosson – Högskolan Väst
Åke Nordberg – SLU Institutionen för energi och teknik
Marie Münster – DTU MAN SYS
Henrik Maimann – JENA Bio Projects A S
Desirée Grahn – Biogas Syd
Gunnar Rønning Sigaard – Energibyen Skive Skive Kommune
Fredrik Grund – Innovatum AB

Peter Hausted – Skive Kommune
Hans Henrik Lindboe – Ea Energianalyse
Morten Stryg – Dansk Energi
jeppe danø – Energinet
Jens Henry Christensen – Rybjerg Biogas
Karl Sperling – Aalborg Universitet
Simon Isaksson – Sveriges Lantbruksuniversitet
Maria Westerholm – Sveriges lantbruksuniversitet SLU
Lise Skovsgaard – DTU MAN
Øystein Ihler – Oslo kommune Energigjenvinningsetaten
Henrik Iversen – HMN Naturgas A S
Steen Harding Hintze – Energifonden Skive
Frank Rosager – HMN Naturgas I S
John Bøgild Hansen – Haldor Topsøe A S
Albert Dirk de Jonge – TESO
Ilonka Domela – Københavns Kommune Affald og Genbrug
Jonas Nielsen – Agro Business Park
Henrik Bang-Andersen – Skive Kommune Byg & Miljø
Bjarne Vium – Frontmatec
Allan Mikkelsen – Dansk biogasraadgivning
Bent Laursen – Vattenfall Vindkraft A/S
Holger Blok – Energifonden Skive
Toke Foss – DEIF
Stig Christensen – Energifonden Skive
Erik Asp Sørensen – DNV GL
Jochi bahat – Skive College
Alexander Kousgaard Sejbjerg – HMN GasNet

Anders Storgaard Rask – Skive Kommune
Thomas Lindberg – Skive Kommune
Marianne Reime – OREEC
Henrik B. Møller – Aarhus Universitet
Arne Bisgård – Skive Kommune
Guri Bugge – Østfold fylkeskommune
Tina Sonne – Skive Kommune
Andreas Steenberg – Radikale Venstre
Pia Strunge – Region Midtjylland
Niklas Karlsson – Högskolan i Halmstad
Olle Stenberg – Marin Biogas
Gunnar Helmen – Skangas
Mattias Goldmann – Fores
Ole Hvelplund – NGF Nature Energy A S
Boe Madsen – Madsen Bioenergi
Kerstin Hoyer – Energiforsk
Laila Graugaard Jensen – Skive Kommune
Bruno Sander Nielsen – Foreningen Biogasbranchen
Søren Stensgaard – Samsø Kommune
christian ibsen – concito
Carina Jagetun – Interreg Öresund Kattegat Skagerrak
Nina Sundberg – Interreg Öresund Kattegat Skagerrak
Ole Langeland Pedersen – Interreg Öresund Kattegat Skagerrak
Gert Havgaard – Skive Kommune
Morten Ask Ledertoug – Roskilde Universitet
Frederik Schnoor – Roskilde Universitet
Lillian Hauge Andersen – Roskilde UniversitetLone Berg Frederiksen – Teknologisk Institut
Peter Salling – Peter Salling Miljørådgivning
Michael Eilertsen – NIRAS
Jakob Bejbro Andersen – MASH Biotech ApS
Michael Koch Jensen – Harris Pye Engineering
Per Thomsen – Daka Denmark A/S
Sofie Olesen – Daka Denmark A/S
Katharina Meyer – EUDP, Danish Energy Agency
Trine Lund Neidel – COWI A/S
Jesper Jørgensen – Sønderjysk biogas
Marina Berndt – Sønderjysk Biogas Bevtoft A/S
Nicolaj Ørskov Olsen – Dansk Biogasrådgivning
Willem Jan Markerink – bioliquid bv
Reno Munksgaard – Rambøll
Michael Ditlevsen – Multi Køl & Energi
Ole Knudsen – Perstrup Beton Industri A/S
Jorge Gonzalez – Dong Energy
Søren Vester – Balti Control
Anders Peter Jensen – Dong Energy
John Rajani – Rajani/Rasmussen
Lone Abildgaard – SEGES
Kári Mannbjørn Mortensen – Umhvørvisstovan – Orka
Ari Johanneson – Engergidirektoratet – Færøerne
Kurt Hjort Gregersen – Teknologisk Institut – AgroTech
Benny Lai Pedersen – Langeland Forsyning A/S
nina gamby – Gråkjær
Bo Stensgård – Combigas
Palle Jean Jørgensen – Viborg Kommune
Edna Gardshodn – Viborg Kommune
Reza Jan Larsen – Biogasclean A/S
Hans-Ulrik Jernert – Praxair Danmark A/S
Raj Boparai – Cabot
Hans Knudsen – Electrochaea GmbH
Mich Hein – Electrochaea GmbH
Claus Walther Jensen – Automation Lab
Kim Nielsen – Iglsø Agro og Biogas A/S
Erik Kuhr Sørensen – Iglsø Agro og Biogas A/S
Nils Lass Rasmussen – Xergi A/S
Bjarke Nørskov Olsen – Xergi A/S
Cecilie Nielsen – Xergi A/S
Rene Gavlshøj Mortensen – Xergi A/S
Kari Anne Sølvernes – Oslo kommune, Energigjenvinningsetaten
Mariann Hegg – Greve Biogass/Den Magiske Fabrikken
Torben Skøtt – BioPress
Kim Otto Lund Thunbo – Lund Thunbo ApS
Christina Berg Olesen – COWI A/S
John Sørensen – COWI A/S
Kim Paamand – Envidan
Astrid Carl – Green Moves
Leif Lund – Region Midtjylland
Malte Brandenburg – DONG Energy A/S
Mads Pedersen – Eniig
Mette Hansvik – DONG Energy
Tore Svendsen – Bio-Aqua
Frauke Wiese – DTU Management Engineering
Jørgen Kamp – Lemvig Biogas
Peter Bjerregaard – E.ON Danmark A/S
Frodi Mortensen – E.ON Danmark A/S
Topcu Derya – E.ON Danmark A/S
Mikkel Nordkvist – E.ON Danmark A/S
Michael Dalby – E.ON Danmark A/S
Mads Pedersen – Eniig
Maria Losman – Ecoplan In Medio
Rune Hindsgaul Mikkelsen – Dansk Biogasrådgivning
Hanna Jönsson – Västra Götalandsregionen
Lotte Holmberg Rasmussen – Neas Energy
Michael Stie Laugesen – House of Energy
Cheng Xu – Greatop Science & Technology Developement ApS
Ke Zhao – Greatop Science & Technology Developement ApS
Tingting Ren – Greatop Science & Technology Developement ApS
Claus Skodborg Nielsen – Danish Crown A/S
Lars Mathiasen – AFLD
Steen Ginnerup – Ginnerup
Mikael Runeson – Process & Industriteknik AB
Bjarne Nyborg Larsen – Brenntag Nordic A/S
Helle Ryssel Clemmensen – Geopal System A/S
Villy Mortensen – Efacec Engenharia e Sistemas, S.A. Denmark
Alexander Ryhl – Ammongas A/S
Martin Beyer – GasDetect
Jette Due Gudmandsen – Dansk Gasteknisk Center A/S
Poul Erik Pedersen – Gas2move

Lisbeth Collin Hultfeldt – Gemidan A/S
Hans Peter Fyhn – Gemidan KomTek A/S
Troels Stummann – Haldor Topsoe A/S
Bo Ramberg – FordonsGas Sverige AB
Carlos Dinamarca – University College of southeast Norway
Peter Wolsing – Dansk Analyse A/S
Poul Erik Christensen – Region Midtjylland
Emil Brohus Jakobsen – Aalborg Universitet – Esbjerg
Morten Ludvigsen – Donaldson Ultrafilter
Preben Birr Pedersen – House of Energy
Lars Jacobsen – GrønGas Hjørring
Uffe Christensen – GrønGas Vrå
Jens Peter Lunden – GrønGas
Jens Bo Holm Nielsen – Institut for Energi Teknologi, AAU
Karen Lübben – AffaldVarme Aarhus
Mary Rasmussen – AffaldVarme Aarhus, Aarhus Kommune
Lene Villadsen – MCH
Lars Villadsgaard Toft – SEGES
Ulrik Bremholm – Langeland Forsyning A/S
Peter Daugbjerg – Fredericia Spildevand og Energi A/S
Kasper Kaldal Frederiksen – Fredericia spildevand og energi A/S
Hanne Thomsen – GASmuseet
Lars Møller Salling – Nordic Renewables
Simone Veber – Odsherred Kommune
Marianne Tjørning – Foreningen Biogasbranchen
Jens Koch – Danmarks grønne Investeringsfond
Eva Lossius Watten – Oslo kommune
Jon Østgård – Vestfold klima- og energiforum
Brian Dalsgaard – Langeland Forsyning A/S
Lars Birk Rasmussen – Langeland Forsyning A/S
Kristoffer Olsen CFA – ITM Power PLC
Erik Woode – Gasum AB
Lotte Weesgaard – NIRAS
Magnus Svensson – NPS Service AB
Martin Anker Petersen – Revisioinsfirmaet Ole Vestergaard
Dadi Sveinbjörnsson – PlanEnergi
Tom Pallisgaard Jensen – Westcome Heat Exchangers A/S
Preben Jensen – Westcome Heat Exchangers A/S
Matthias Post – WESSLING GmbH
Carsten Lammers – WESSLING GmbH
Lars Bruun Sørensen – DONG Energy
Asger Myken – DONG Energy
Jesper Dohrup – JENA Bio Projects
Carsten Rudmose – HMN GasNet P/S
Malene Sandgrav – AB Skovservice
Jørn Løvdal – Umoe Advanced Composites AS
Frej Olsen – Kosan Crisplant
Lars Andersen – KWS Scandinavia A/S
Christian Hagstrøm – Bamble Kommune
Tomas Johansson – Liquidgas Biofuel Genesis AB
Jens Lundholm Pedersen – Skagen Uddannelsescenter
Peder Key Kristiansen – Skagen Uddannelsescenter
Steinar Syversen – Bamble kommune
Caroline Kragelund – Teknologisk Institut
Katharina Hammer – SEGES
Keld Herstad – Baltic Control
Viveca Dalhammar – Trollhättan Energi AB
Pia Brühl Hjort – Trollhättan Energi AB
Anders Ericsson – Trollhättan Energi AB
Villy Mortensen – Efacec Engenharia e Sistemas, S.A.
Gerner Knudsen – AVK Flow Control
Steffan Morell – PBJ Miljø ApS
Pernille Knudsen – PBJ Miljø ApS
Birgitte Scheer – Caldic Denmark
Lene Hovmøller – Vækstfonden
Jakob Autzen – Vækstfonden
Jesper Andersen – WH-PlanAction
Nanna Larsen – WH-PlanAction
Kirstine Olesen – WH-PlanAction
Chris Svenning – Klimarådets sekretariat
Elvira Laneborg – Mörbylånga kommun
Morten Gyllenborg – Nature Energy A/S
Morten B. Andersen – Nature Energy A/S
Martin Jeppesen – Nature Energy A/S
Per Alex Sørensen – PlanEnergi
Karl Jørgen Nielsen – PlanEnergi
Jan Olausson – VH Biogas AB
Marianne Tjørning – Klimarådet
Hans Sabelström – Mörbylånga Biogas AB
Lene Hahn – Herning Kommune
Per-Olov Johansson – Mörbylånga Biogas AB
Flemming Pedersen – Agri Nord
Mogens Kjeldal – Danske Maskinstaioner DM&E
Leif Amby – Daninco ApS
Jesper Bundgaard – Nature Energy
Peter Fabrin – Silkeborg Kommune
Lasse Andersen – Silkeborg Kommune
Kirsten Hesselaa – Silkeborg Kommune
Anders Pederstad – Carbon Limits AS
Kim Graversen – ExxonMobil / OK a.m.b.a
Thomas Roldskov – TVC Advokatfirma
Karen Jørgensen – SEGES
Jakob Lorenzen – Dansk Fagcenter for Biogas
Birger Parsberg Olesen – Daka ReFood A/S
Roland Nilsson – Biogas Ystad Österlen
Amalie Sell – EASJ Slagelse
Martin Frandsen – Eurofins Agro
Anne Bjorte Helgren – Miljøstyrelsen
Thomas Vernersen – Hoerbiger Service Nordic AS
Jesper Berner – Kemira Water Danmark A/S
Anna-Marie Bøgh – Kemira Water Danmark A/S
Christian Paulsen – Landbo Limfjord
Hans Kättström – Nordic Gas Solutions AB
Jan Åge Kverndalen – Skagerak Energi AS
Jacob Wagner Jensen – Bigadan A/S
Ole Vestergaard – Revisionsfirmaet Ole Vestergaard
Morten Dam Rasmussen – Aarhus Universitet, Ingeniørvidenskab
Jacob Himmelstrup – Nærenergi Danmark A/S